بررسی تحلیلی نورپردازی برج ایفل

به جرات می توان گفت که نورپردازی برج ایفل ، یکی از زیباترین نورپردازی ها در سطح جهان است.

بررسی تحلیلی نورپردازی برج ایفل

این طرح نورپردازی علی رغم سادگی دارای تاثیر روانی بسیار مثبتی بر بیننده است ، و تضاد زیبای رنگ کهربایی و نارنجی آن با آسمان نیلی رنگ شب ، چشم بیننده را به خود جذب می کند.

سادگی و بی آلایشی رنگ کهربایی که در ترکیب با فلز بی روح به آن گرمایی درونی و جذب کننده القاء می کند در تضاد با رنگ سرد آسمان شب باعث می شود که بیننده چشم ها را بر فضای اطراف بسته و مجذوب گرمای وصف ناپذیر این سازه آهنی شود.گرمای رنگ کهربایی به حدی است که گویی مسیرهایی از انرژی در کالبد این برج فلزی دمیده شده است.

سابقه نورپرازی برج ایفل به این شکل به سال 1985 بر می گردد.در سی و یکم دسامبر 1985 پیر بیدو (Pierre Bideau) از طرحی پرده برداری کرد که به وسیله 336 عدد پروژکتور بخار سدیم پر فشار به رنگ کهربایی (نارنجی-زرد) نورپردازی شده بود.

این نوع از نورپردازی که موفقیت همه جانبه بین المللی را در پی داشت ، یک آغاز برای احیای نمای شب و نورپردازی نمادها در پاریس و شهرهای فرانسه و به تبع آن جهان شد.

شعاع های نوری که از پایین به سمت بالا تابیده می شوند برج ایفل را از درون ساختار خور روشن می کنند.از زمانی که 1290 پروژکتور پیشین که برج را از بیرون روشن می کردند با این منابع نوری جایگزین شدند ، بدنه زیبا و فوق العاده این نماد  و محیط هایی که توسط بازدید کنندگان شبانگاهی  بازدید می شدند را برجسته و روشن می کردند.این نورپردازی علاوه بر بهبود زیبایی ساختمان  باعث بهبود امنیت محیط اطراف برج نیز شده است.

این پروژکتورها زیر 10 دقیقه روشن می شدند (به علت این که منابع نوری بخار سدیم با تاخیر روشن می شوند.

در سال 2004 این پروژکتورها با پروژکتورهایی با توان 600 وات جایگزین شدند (مصرف توان قبلی این پروژکتورها 1000 وات بود). به بیان دیگر حدود 40% از مصرف انرژی این نورپردازی کاسته شد.نور خروجی بهبود یافته آن ها همان زیبایی و ظاهر کلی را حفظ کرده بود.

در سال 2007 ، 336 منبع نور جایگزین شدند.

فانوس و نور چشمک زن به منظور “شمارش معکوس برای سال 2000”

31 ام دسامبر سال 1999 ، هنگام فرارسیدن نیمه شب ، تمام جهان فانوس و چشمک زن برج را مشاهده کردند 

فانوس دو اشعه نور با پرتاب نور 80 کیلومتر را ساطع می کند، که ناشی از 4 پروژکتور دریایی موتورایز است.این پروژکتور ها به وسیله برنامه های کامپیوتری به صورت اتوماتیک هدایت می شوند.با توجه به چرخش 90 درجه ای آن ها آ این پروژکتور ها جوری هماهنگ شده اند که در دو محور ضربدری دو پرتو نور را به صورت 360 درجه ارسال نمایند.

لامپ های زنون 6000 وات با طول عمر حدودی 1200 ساعتبرای این منظور به کار گرفته شده اند.لامپ ها به منظور کاهش دمای اضافی خنک می شوند و یک سیستم گرمایش نیز به منظور جلوگیری از کاهش دما زیر 0 درجه سانتیگراد به هنگام خاموش بودن سیستم در نظر گرفته شده است.

این فانوس تصویر برج گوستاو ایفل را به عنوان یک سمبل برجسته و جهانی در ذهن ها تقویت می کند

چراغ های چشمک زن بر روی نورپردازی طلائی این برج خودنمایی می کنند.حدود 20،000 منبع نوری (5000 منبع نوری در هر وجه) به صورت متوسط در هر ساعت 5 دقیقه برج را تا ساعت 1 نیمه شب روشن می کنند.

برای کامل شدن نمایش ، نورپردازی طلایی خاموش می شود و فقط نورهای چشمک زن روشن می شود.5 دقیقه رویایی که هرگز پیش از آن دیده نشده بود،5 دقیقه نفس گیر!

نورپردازی درخشان اجرا شده در سال 2000 زیاد پا برجا نماند و در سال 2003 با نورپردازی دیگری جایگزین شد که هنوز تا مدت 10 سال پابرجا مانده است.

 شیوه ی اجرای نورپردازی این برج به اندازه خود نورپردازی آن جالب توجه است ! :

  • 25 کوه نورد به مدت 5 ماه جهت نورپردازی این برج مورد استفاده قرار گرفتند
  • 20،000 لامپ مخصوص (5000 لامپ در هر طرف) در یک زمان به برج نصب شدند.
  • 40 کیلومتر نور رشته ای و کابل در آن کار شده است.
  • 40،000 اتصال و 80،000 قطعه فلزی متفاوت به وزن کلی 60 تن
  • 230 عدد تجهیزات نورپردازی و باکس های الکتریکی
  • 10،000 متر مربع شبکه محافظ
  • 120 کیلووات انرژی
  • بودجه نهایی پروژه : 4 ملییون و 550 هزار یورو (حدود 155 میلیارد ریال در این لحظه)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 7 =